17.6.15

Rauf Arifoğlu: "...İt rejiminin küçükləri"


(Bu məqalə hörmətli Rauf Arifoğlu tərəfindən 20030cü ildə qələmə alınmışdır. Məqalə "Yeni Müsavat" qəzetində dərc olub)

Qelbleri ve gözleri möhürlü olanları xilas etmek mümkün deyil

Eks-hücuma keçibler. En azı özlerine bele gelir. Birce “hurreyy”leri çatmır. Bir de Ali Baş komandanları yoxdur ortalıqda. Onun bütün halları kimi, yoxluğu da bize problemdir. Bunu son günlerde hamı bir daha anladı.

Heyder Eliyev ağır bir durumda, Gülhane xestexanasındadır. Yalnız nefesi gedib-gelir. Hekimler ellerinden geleni edirler ki, onu veziyyetden çıxartsınlar. Hele ki heç ne alınmır...Her halda, bu xeberi inandığımız menbelerden almışıq ve deqiqliyine şübhe etmirik. Onun veziyyeti ümidsizdir. Ancaq şeherde yayılan xeberler gerçek deyil. Rehber bu setirler yazılana qeder, yeni gecenin ortasında hele sağ idi.

Onun Türkiyedeki ve Azerbaycandakı elamanlarını milletin ve kütlevi informasiya vasitelerinin üstüne kimin qısqırtdığı menimçün maraqlıdır. Özünün buna imkanı yoxdur.

Onu bilirem ki, dünen Prezident Aparatının rehberi Ramiz Mehdiyevin yanında hakimiyyetin üst düzeyinin müşaviresi keçirilib. Bundan sonra YAP-ın beyanatı ortalığa çıxıb. İrtica mahiyyetli, hede-qorxu ile dolu!

Müşavireden sonra Müsavat başqanını müşayiet eden maşınları yeniden saxlayıblar. Üç nefer müsavatçını qısa müddete hebse alıblar. Onlardan birini cerime edenden sonra, buraxıblar. Maşınsa qalıb.

Bakının yol polisinin şefi Hesen Şirinovun menimle bağlı tedbir görmeyi tapşırması haqqında xeberi dünen erteden almışdım. Reis tabeçiliyindekilere tapşırıq verib ki, hansı maşınla hereket etsem, onu saxlasınlar, yanımda müşayietçi olarsa, şerleyib tutsunlar. Bu melumatı redaktor hemkarlarıma çatdırdım. Qezetimizin müxbiri Bakı Şeher Yol Polisi idaresine telefon açdı, bele bir bilgimizin olduğunu xeber verdi. Münasibet öyrenmek üçün Hesen Şirinovla danışmaq istedi. Birleşdirmediler.

Dünen axşam saat 22 radelerinde hüzr yerinden eve döndüm. Bütün günüm deyişik maşınlarda gezen mülkü geyimli polislerin müşayieti altında keçdi. Açıqca, heç neden çekinmeden izleyirdiler. Meseleni bilen “Turan” agentliyinin direktoru Mehman Eliyev meni müşayiet etmek teklifi ile çıxış etdi. Gerek olmadığını bildirdim.

Neye görese, hereket etdiyim maşını saxlamadılar. Ancaq meni evecen müşayiet edenqezetimizin emekdaşlarını bizim heyetden çıxan kimi saxladılar. Onlara evvelceden telimat vermişdim ki, sizi saxlasalar, bir kelme bele danışmadan polisin bütün gösterişlerine, hetta qeyri-qanuni olsa bele, emel etsinler. Feqet onu da bilirdim ki, Eliyevin bir nömreli müşayietçisi olan Hesen Şirinovun da öz polislerine tapşırığı var. “Şerleyin, bir-birinizi vurun, poqonlarınızı sökün, provokasiya edin ki, onlar size el qaldırsınlar...” Ve tebii ki, bunun günahını da müsavatçıların boynuna atmalıdırlar...

Qezetimizin emekdaşları Sefer ve Cefer Hümbetovları polis saxlayanda onlar bütün gösterişlere sakitce emel edibler. Sefer beyin idare etdiyi “Juqili”ni cerime meydançasına aparandan sonra, onun özünü Xetai rayon Polis İdaresinin 37-ci bölmesine getiribler. Güya bizim emekdaşlar onları saxlayan polislere “küçük” deyibmiş, o behane ile. Eğstafrüllah! Bu sözü men “Lider” televiziyasının melum verilişinden sonra tayfanın kiçiklerinin ünvanına yazmışdım. Bir daha tekrar olunsa, onların böyüklerini öz qezetimde “KELBEQUR” adı altında teqdim edeceyem. Lakin menim Azerbaycanın hörmetli polislerine bu sözleri söylemeye heç bir esasım yoxdur.

Emekdaşımız Sefer bey ilk günden, hele qezetimiz qeyri-resmi çıxan vaxtlardan bizimledir. Sonra veten müharibesine getdi, vuruşdu. İlk könüllü batalyonunun esgeri oldu. Daha sonra orduda, sonra ise Prezident Qvardiyasında veten üçün döyüşdü. Zabit adını qazandı. O, paqon yoldaşlarına qarşı bele bir ifade işletmez.

Bölmeye aparılan Sefer beyin özü ve bölmenin mesulları ile danışdım. Onlarlıq ne iş vardı ki! İzahatını alıb, buraxdılar. Lakin hele get-gel olacaq. Bütün meseleler önceden hell olunub ve bu da mene xeberdarlıqdır.

Olsun. Qebul edirem. Bundan bele daha sert yazacağıma, bunların murdar sifetlerini, çirkli mahiyyetlerini ifşa edeceyime emin olsunlar. İt rejiminin itleri, küçükleri milletin elini-ayağını yemekdedir. Zaten bu itlere göre meni qezetimizin emekdaşları her zaman müşayiet edir. Heyder Eliyev Azerbaycanda özünün siyasi reqibleri üçün cengellik qaydaları tetbiq edib. Tek gezmek tehlükelidir. Adamyeyenler marıqdadırlar.

Bundan belesi nece olacaq? Şexsen menim heç neden narahatlığım yoxdur. Qoy Ramiz Mehdiyev, Ramil Usubov, Hesen Şirinov kimileri narahat olsunlar. Onların uğrunda mübarize apardıqları hedef daha yoxdur, bitib. Hemin HEDEFİ kim cehenneme kimi müşayiet etmek isteyirse, bu da öz işidir. Başqalarına deye bilmerem, ancaq deyesen Hesen Şirinovun taleyi bele olacaq! O, hemişe ve her yerde sevimli rehberinden önde gedib!

...Bir qara-qışqırıq salıblar ki! Hele Türkiyedeki iki elemana baxın! Sefirle konsulu deyirem. Onlar orada Türkiye mediasına barmaq silkeleyir, mehkeme ile hedeleyirler. Eyni şeyi buradaYAP heyata keçirir. Ancaq qüdretli Türikiye mediasına memmedlerin, irvahamların hedesi ile bir şey olası deyil. Bunlar o cür terbiyesiz davranışlarla Azerbaycan dövletini ve özlerini gözden salırlar. Nece bizi ittiham edirdiler, indi de lap ele o cür, Türkiyenin nüfuzlu yazarlarını, qezet ve televiziyalarını, konkret halda ise “Star” media qrupunu şantaj etmeye başlayıblar. Onları da Heyder Eliyev haqqında yalan yazmaqda suçlayırlar. Metbuat konfransları düzenleyir, tekzibler hazırlayır, danışır, danışır, danışırlar...

Halbuki bizim de, “Star”ın da dediklerini yalanlamağın birce yolu var. Heyder Eliyevi ortalığa çıxarmaq, onun yerişini, oturuşunu, duruşunu, danışığını nümayiş etdirmek. Vessalam. Burada beyanata, qara-qışqırığa, jurnalistlerin el-ayağını gemirmeye hacet yoxdur.

Dünen yazmışdım ki, Eliyev elamanlarının hedefe götürdüyü “Star” qrupuna bizim menevi desteyimiz lazım ola biler. “Hürriyyet” qezetinin baş redaktoru Aydın Quliyevle razılaşdıq ki, bu desteyi hörmetli hemkarlarımızdan esirgemeyek. Ve ölke metbuatını “Star” televizyonuna destek kompaniyasına celb edek. Eminem ki, en azı 20 nüfuzlu qezet ve jurnal, agentlikler, jurnalist qurumları hemin kampaniyaya qatılacaq ve “Star”a menevi destek verecek.

Her şeyin bizim xeyrimize cereyan etdiyini, ne yapırlarsa, sonunda Müsavatın şansını güclendirdiklerini defelerle yazmışdıq. İndi bunları bir daha tesdiq ede bilerik. Türkiyenin en böyük media qrupu ile Eliyev rejimini düşmen etdiler, onların bizim terefimizden idare olunduğunu bütün Türkiye auditoriyasına söylediler. Elbette ki, yalandır. Lakin etiraf etmek lazımdır ki, gözel reklamdır! Başqa nüanslar da var. Onları bilerekden yazmıram. Bu gerizekalılar öyrenib, ferqli davranarlar...

Cenaze altında qalanların sayı çoxalır. Allahın hökmüdür! O, istemediyini, ona dönük çıxanları, şeytana nökerçilik edenleri cezalandırmaq isteyende ilk önce onların gözlerine ve ağlına möhür vurur. Görmürler, anlamırlar. İndi Eliyevin tayfa iqtidarında temsil olunanların ekseriyyetinin qelbi, ağlı ve gözü möhürlenib.

Cezadır. Ve yeqin ki, bele yaxşıdır. Yoxsa bir yolla milli qüvvelere yaxınlaşıb, onları da kirlendirecekler.

Uzaq olsunlar. Lap uzaq. Bizden, cemiyyetden ve Azerbaycandan. Olacaqlar...

“Bir azdan sükut pozulacaq!” Hamı ... sevinecek. Gözleyin. Bu qeder gözlemisiniz, bir neçe güne de dözün.

Biz doğrudanmı dözümlü xalqıq?!

P.S. Dünen İsa beyi işden eve aparan daha bir “Yeni Müsavat”çının avtomobilini de yol polisi “hadise yerinden qaçmış” elan etdi. Deyesen, bunlar ciddi şekilde düşünürler ki, İsa Qemberi maşınsız hereket etmeye vadar ede bilecekler.

Bütün bunlara etiraz olaraq, iki variant teklif edirem. Ya İsa bey birdefelik qerergaha köçür, ya da her gün onu minlerle vetendaşımız evden işe, işden de evecen müşayiet edir. Tebii ki, piyada...

Güne iki yürüş. Necedir sizinçün?