15.1.15

Elçibəyin ölümü (Türkiyə mətbuatında)

"Bakü’nün ‘Patriot’u öldü" başlıqlı məqalə (Hürriyet qəzeti)

2 aydır Türkiye'de prostat kanseri tedavisi gören Azerbaycan eski cumhurbaşkanı dün vefat etti

AZERBAYCAN'ın eski Devlet Başkanı Ebulfeyz Elçibey, bir süredir tedavi gördüğü GATA'da dün sabaha karşı vefat etti.

Elçibey, yaklaşık 2 aydır sağlık nedenleriyle Türkiye'de tedavi altında tutuluyordu. Prostat tümörü nedeniyle önce Ankara Hastanesi'nde tedavi altına alınan Elçibey, hastalığının belirli bir evreye ulaşması ve kemik tutulumu nedeniyle radyoterapi gerektiği için 9 Ağustos günü GATA'ya radyoterapi görmek üzere kaldırılmıştı.

Elçibey'in Türkiye'ye ‘‘metabolik durumunun çok bozuk ve septik komada, şuuru kapalı olarak’’ geldiği, Ankara'da kaldığı sürece durumunun iyiye gittiği, ancak nefes darlığı, akciğer enfeksiyonu, prostat kanseri hastalıklarını birarada taşıdığı açıklandı.

ATATÜRK HAYRANIYDI


Romantikliği ve Atatürk'e olan hayranlığı ile tanınan Elçibey'in naaşı dün Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen devlet töreninden sonra Türk Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçakla ülkesine gönderildi. Törene MHP lideri, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve bazı bakanlar katılırken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem çelenk gönderdiler. Havaalanındaki törende Elçibey'in dayısının kızı Aysu Ahmetov tabuta sarılarak sinir krizi geçirdi. Elçibey için bugün öğle namazının ardından tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Öte yandan Başbakan Bülent Ecevit, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'i telefonla arayarak Elçibey'in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Elçibey'in cenaze töreninde Türkiye'yi dört bakan temsil edecek. Devlet Bakanları Abdülhaluk Çay, Edip Safter Gaydalı, Hasan Gemici ile Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz cenaze töreninde hazır bulunacak.

HÜKÜMET AÇIKLAMASI


Hükümet açıklamasında da şu ifadeler yer aldı:

‘‘Ebulfeyz Elçibey, Azerbaycan'ın egemenlik ve bağımsızlığının kazanılmasında ve pekiştirilme-sinde önemli rol oynamış bir liderdi. Vefatı Türk ulusunda derin bir üzüntü uyandırmıştır. Azerbaycan milleti değerli bir siyaset adamı ve vatansever bir evladını yitirmiştir. Kendisine Tanrı'dan rahmet, tüm Azerbaycan halkına başsağlığı dileriz.’’

DEVLET TÖRENİ YAPILACAK

Aliyev, Elçibey'in Bakü'de özel anıt mezara defni için gerekli talimatları verdiğini belirterek, cenaze töreninin Azerbaycan devleti tarafından organize edileceğini de bildirdi. Haydar Aliyev, Elçibey'in ailesine ve yakınlarına da başsağlığı diledi. Elçibey, devlet töreniyle Bakü'de ülkenin önde gelenlerinin gömüldüğü ‘Fahri mezarlık’a defnedilecek.

Türkiye’ye karşı derin bir muhabbet içersindeydi

Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasında önemli rol oynayan, Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesine büyük katkısı olan Elçibey'in kaybı halklarımızı derin üzüntüye sevk etmiştir.

Ahmet Necdet Sezer:


Kardeş ve dost Azerbaycan halkına başsağlığı diliyorum. Merhuma Allah'tan rahmet niyaz ediyorum.

Süleyman Demirel :


Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasında önemli katkıları olan Sayın Elçibey'in kaybı, yalnız Azerbaycan'ın değil, Türkiye'nin ve Türk Dünyasının önemli bir kaybıdır.

Yıldırım Akbulut:


Kendisi, Türk dünyasının bir aşığı idi. Türkiye'ye büyük dostluk bağlarıyla bağlıydı. Azerbaycan'ın yetiştirdiği değerli bir siyaset ve devlet adamıydı. Onun genç sayılabilecek bir yaşta hayattan ayrılması, çok üzücü.


Bülent Ecevit:


Son nefesine kadar canından aziz bildiği Türk milleti için çalışan Elçibey'i Türkiye ve Türk Dünyası her zaman büyük bir sevgi, saygı ve şükranla kalbinde yaşatacaktır. Elçibey'i, rahmeti rahmana uğurlarken, ufak da olsa bir tesellimiz vardır. Hiç değilse son nefesini çok sevdiği, bağlı olduğu ay yıldızlı bayrak altında Türkiye'de verdi ve ebediyete kadar da her şeyden aziz bildiği Azerbaycan'da olacak.


Devlet Bahçeli :


Kaybımız büyüktür. Tek tesellimiz, Elçibey'in ömrünü adadığı bağımsız Azerbaycan'ın devletler ailesinin onurlu bir ferdi olarak, dimdik ayakta durduğunu kendi gözleriyle görmüş olmasıdır.


Mesut Yılmaz:

Merhum Elçibey, yalnızca kardeş Azerbaycan için değil, eski Sovyetler Birliği'nden ayrılan tüm özgür milletler, bağımsız devletler için bir barış temsilcisiydi. Üzüntümüz büyüktür.


Tansu Çiller:


Yüreği, hep demokrasi için, insan hakları için, Türk dünyasının menfaatleri ve birliği için attı. Özellikle Türkiye'ye karşı büyük bir muhabbet içerisindeydi. Bütün Türk Dünyası'na, sevenlerine, idealist insanlara başsağlığı diliyoruz.


Muhsin Yazıcıoğlu :

Azerbaycan Türkleri'nin engin sağduyusu, Elçibey'in taşıdığı Türklük, bağımsızlık ve birlik ateşini yaşatmaya ve taşımaya devam edecektir.


Edebiyat mezunu bir lider

ESKİ Azerbaycan Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey, 24 Haziran 1938 yılında Nahçıvan'ın Keleki köyünde doğdu. Asıl adı, Ebulfeyz Kadir Güloğlu Aliyev olan Elçibey, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1963 yılında Mısır'da Arapça tercümanlığı yaptı.


1969 yılında Bakü Devlet Üniversitesi'nde Elçibey, 1970'li yıllarda, eski SSCB topraklarına dahil olan Azerbaycan'ın bağımsızlığı için mücadele etmeye başladı. 1976 yılında Sovyetler'e karşı propaganda yaptığı gerekçesiyle tutuklandı, çalışma kampına yollandı ve 1978 yılında şartlı olarak serbest bırakıldı. Ebulfeyz Elçibey, 1988-1989 yıllarında Azerbaycan halkına bağımsızlık mücadelesi yolunda öncülük ederek, halkından büyük destek gördü. Elçibey, aktif siyasi hayatına 1989 yılında, Azerbaycan Halk Cephesi Partisi'nin (AHCP) başına geçerek başladı.


Azerbaycan, SSCB'nin 1990'da dağılmasının ardından 18 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını resmen ilan etti. Ayaz Muttalibov'un kısa süren cumhurbaşkanlığının ardından, Ebulfeyz Elçibey, 7 Haziran 1992'de bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ikinci Cumhurbaşkanı oldu. Elçibey, başkanlığı döneminde Ermeniler'in Dağlık Karabağ'da ilerlemesine engel olamadı.


Elçibey, daha önce ‘Milli Kahramanlık Ödülü’nü verdiği Suret Hüseyinov'un Haziran 1993'de ayaklanmasından sonra cumhurbaşkanlığı görevini terkederek doğum yeri olan Keleki'ye döndü.


Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı, 31 Ekim 1997'de Keleki'den Bakü'ye döndü ve AHCP'nin başında aktif siyasi hayatına devam etti. Elçibey, 1998 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine, ‘demokratik ve adil olmadığı’ gerekçesiyle boykot ederek katılmadı.


Hayatı boyunca, Türk Dünyası'nın birleşmesi ve kardeşliği için mücadele eden Elçibey, bu yönde ‘Bütün Azerbaycan Yolunda’ isimli bir kitap çıkardı. 62 yaşında ölen Ebulfeyz Elçibey, iki çocuk babasıydı.

(mənbə: `Hürriyet` qəzeti, 23 avqust 2000 link http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=-176816)