12.5.14

ABŞ-da siqaret, içki və narkomaniya

ABŞ qeydləri, 2-ci yazı ( əvvəli burda) 

Evvela onu unutmayaq ki, ABŞ çox neheng ölkedir ve onun barede ümumi fikir söyledikde mütleq xeta olur. Düşün ki, bir ştatda qanun olan şey, başqa birinde qanunsuz ola bilir.
Ona göre aşağıdakı qeydlerim yere göre deyişe biler.

ABŞ-da siqaret çox bahadır. En ucuz yerlerde bir qutu siqarete 6 dollar vermelisen. Bele yerler çox deyil. Ekseren 10 dollardı.
Nyu_Yorkda 14 dollar bir qutu.

Siqaret bizdenkinden tekce qiymetine göre ferqlenmir. Tüstüsü de ayrı cüredir, etimalen bizimkilere baxanda cana daha az ziyan vurur.

Siqarete qatılan nese bir madde var ki, onu sovurmayanda derhal sönür. Yeni, yere atdınızmı, qısa vaxta sönür. Bu potensial yanğın riskini azaltmaq üçündü.

Siqareti her yerde çeke bilmezsen; bağlı meskenlerde bu qadağandı. Hetta öz evinde bele. Evlere xüsusi cihaz quraşdırılıb, tüstünü gören kimi ulayır ve buna göre beline babat cerime yazılır.

Burda elektron siqaret yayğındı: amma üç gün evvel ABŞ Sehiyye nazirliyinin qeydini oxudum ki, yaxınlarda esl siqarete tetbiq olunan mehdudiyyet buna da şamil olunacaq. Yeni, reklamı yasaq, qapalı yerde çekilmesi de elece.

Siqaret çox ciddi şekilde azyaşdılara, mekteblilere satılmır. Hetta, sifetden bir az mektebliye benzeseniz, dükançı sizden pasport isteyecek.

Size deyim ki, qadağa öz işini görüb. Bizdeki kimi her tinbaşı, küçe boyunca burda siqaret çekenleri görmek çetindi.
***
İçki siqarete baxanda ucuzdu, meselen 20 ededli Henken pivesinin qutusu 24 dollara. Amma bir şey var, burda keçede, bayırda elinde içki butulkası gezmek, içmek hüner ister. Qadağandı.
***
Narkotik, xüsusen marixuana ABŞ-da ele İran qeder yayğındı. ABŞ her il texminen, Azerbaycan büdcesi qeder vesaiti narkomaniya ile mübarizeye xercleyir. Amma nezereçarpacaq effekt yoxdu.